rdekessgek : Historia Romani - Magyar, dokumentumfilm-sorozat |
Historia Romani - Magyar, dokumentumfilm-sorozat
2006.09.27. 11:20
Gbor Pter rendez ezzel a filmsorozattal egy olyan tmhoz nylt, amit eltte mg senki nem dolgozott fel, vagyis a romk trtnethez...
Gbor Pter rendez ezzel a filmsorozattal egy olyan tmhoz nylt, amit eltte mg senki nem dolgozott fel, vagyis a romk trtnethez. Dr. Brsony Jnos tbb vtizedes kutatsi eredmnyeit foglalta ssze hat rszben. Az alkots nyolc v alatt kszlt el a Romdia Alaptvny gondozsban, az OMPHARE 2003. vi plyzati tmogatsval s a Soros Alaptvny anyagi fedezetvel. A dokumentumsorozat els rszt mg 1997-ben befejeztk, s az MTV Patrin cm msorban be is mutattk, a tbbi t rsz azonban csak az idn kszlt el.
A sorozat egyenknt 20-23 perces rszekbl ll, s vgigksri a romk trtnelmt az zsiai kezdetektl napjainkig. A ksztk az alkots kzppontjba a narrtorok ltal elmeslt trtnelmi adatokat, esemnyeket, antropolgiai, kultrtrtneti, szociolgiai s trsadalomtrtneti informcikat helyeztk. Ezt egsztik ki s illusztrljk a ms dokumentum- s jtkfilmekbl klcsnztt rszletek, valamint rvid, sajt kszts jelenetek. A kpi anyagot tbbek kztt szmos trtnelmi, trgyi, nprajzi dokumentum illetve malkots fnykpfelvtelnek felhasznlsa teszi teljess.
A sorozat vizulis vilgnak alapjt lnyegben a filmrszletek adjk, melyeket megszaktanak a diafilmknt levettsre kerl fotk. Az alfest zenei anyag sszelltsban is a hitelessg volt a mrce. Ennek kvetkeztben korh s a roma zenei kultra sajtossgaihoz illeszked zenei hanganyagot ksztettek a filmsorozathoz.
Az els rsz a romk shazjval, vndorlsaival, nyelvrokonsgval, valamint Eurpba illetve haznkba rkezsvel foglalkozik, s egszen a XVI. szzadig dolgozza fel a trtnetket. Megtudjuk pldul, hogy nyelvk az indoeurpai nyelvcsaldba tartozik. Megismerhetjk a legjabb terikat az shazjukkal kapcsolatban, illetve az okokat, melyek elvndorlsra knyszertettk ket. Tovbb felvzoljk szmunkra a ksztk az Eurpba rkezsk krlmnyeit, s azokat a nehzsgeket is, melyek meggtoltk letelepedsket. Ennek egyik okaknt maguknak a romknak a vndorl letmdjt jellik meg.
A msodik rsztl kezdden klnvlasztva lthatjuk az ltalnos eurpai, illetve a sajtosan krpt-medencei, magyarorszgi trtnseket, a vallsi, trtnelmi s letformabeli eltrseket.
A msodik rsz a XVI-XVII. szzaddal foglalkozik. Megelevenedik elttnk a ks feudlis, polgrosul Eurpa vallsi trelmetlensgnek idegenellenes korszaka. Lthatjuk azt is, hogyan kzdttek a fennmaradsukrt a hanyatlflben lv oszmn birodalom terletn l romk. Magyarorszgi viszonylatban megismerhetjk a hdoltsgi terleteken l romk helyzett, kitart helytllsukat a vgvri harcokban, amikben nemcsak kivl katonaknt, de gyes ezermesterknt s fegyvergyrtknt is rszt vettek. Gondoljunk csak az Egri csillagok Srkzijre.
A harmadik rsz a XVIII. szzad, a polgrosods s a felvilgosods kornak roma trtnelmt mutatja be. Kitr a kzpontostott llamhatalmak azon trekvseire, hogy a mg mindig vndorl letmdot folytat cignysgot leteleptsk s asszimilljk. Ugyanakkor arra is, hogy ebben az idben kezdenek rdekldni a nagy felvilgosult gondolkodk ennek a npnek a kultrja, letformja irnt, illetve hogy az irodalmi alkotsokban egyfajta romantikus sznezetben tnnek fel.
A negyedik rsz a XIX. szzadba kalauzol el minket. Megmutatja a romk fennmaradsnak alapvet krdseit, s azt a vlaszutat, ami a vgleges letelepeds, illetve a "vndorcignysg" felszmolsra tett llamhatalmi intzkedsek elli lland menekls kztt llt fenn. Hazai viszonylatban pedig a romk rszvtelt az 1848-49-es szabadsgharcban, illetve a roma zenszek szerept a nemzeti kultra tudatnak brentartsban (emlkezznk csak az Egy magyar nbobra!). Megismerhetjk tovbb a roma nyelvi s kulturlis emancipcis trekvsek els megnyilvnulsait is.
Az tdik rsz a XX. szzad els felnek esemnyeibe enged bepillantst a msodik vilghbor vgig. Megismerhetjk a szzadfordul tudomnynak szocil-darvinista elmleteit, s az ebbl kialakul fajelmleti megkzeltseket, melyek a roma Holocausthoz, azaz a Pharrajimoshoz vezettek.
Az utols rsz pedig az 1945 utni idszak trtnetvel foglalkozik egszen napjainkig bezran: azokat a roma nszervezdsi s emancipcis mozgalmakat mutatja be, melyek a nyugati llamokban jttek ltre, illetve a vasfggny keleti oldaln a Szovjetuni hatsra bekvetkez totlis ellenrzsi trekvseket a romkkal szemben. Ltjuk azokat a prtllami intzkedseket is, melyek a cignysg trsadalmi "felemelkedst" cloztk meg, mikzben olyan kifejezseket vezettek be a kztudatba, mint pldul a roma bnzs. Vgezetl pedig a rendszervltst ksr gazdasgi s szerkezeti vlsg hatst mutatja be a film a romk trsadalmi helyzetre vonatkozan.
Historia Romani
Magyar, dokumentumfilm-sorozat
Rendez: Gbor Pter
Forgatknyv: dr. Brsony Jnos
Vg: Wurm Ferenc
Zene: Darzs Erzsbet
Gyrtsvezet: Tams Lajos
Szerkeszt: Darczi gnes, dr. Brsony Jnos
Narrtorok: Avar Istvn, Darczi gnes, Hajt Aurl, Papadimitriu Athina, Breyer Lszl
Bemutattk: 2005-ben.
|